22.02.17

Jak se bude jmenovat?


Tento fejeton pro časopis Maminka jsem psala ještě před porodem. Je o tom, že vybrat jméno pro dítě není vůbec legrace. A to ani když si od puberty píšete na papír seznam klučičích a holčičích jmen, co se vám líbí.

V první řadě mě v tu dobu totiž vůbec nenapadlo, že svého syna porodím v Americe, jeho tatínek bude Američan a jeho babička a dědeček na téhle straně světa si jenom těžko poradí s výslovností většiny českých jmen. A naopak – česká babička i dědeček zase budou mít problém vyslovovat správně typické americké jméno.


Pak se přidaly další věci. Totiž až u procházení jmen člověk třeba zjistí, kolik z potenciálních možností odpadá prostě proto, že je v jeho okolí nosí lidé, které úplně nemusí. No a dala jsem si i další úkoly: aby se jméno dalo skloňovat, aby měl náš chlapeček svátek v českém kalendáři, aby se v ideálním případě ve jméně nějak odrážela historie rodiny, do které se narodí. A tak dále. Na první pohled fuška. Proto mě překvapilo, jak k nám Benjamin nakonec přišel úplně přirozeně, vlastně ještě předtím, než jsem měli definitivně potvrzené, že to bude kluk. 

Celý článek je k přečtení tady


Budu ráda, když mi dáte vědět, jak jste u výběru jména postupovali vy a proč jste se nakonec rozhodli, jak jste se rozhodli. Pište prosím do komentářů, aby si vaše názory mohli přečíst a reagovat i všichni ostatní.

Děkuju. :)Foto: Zdeněk Rýzner a Sidney Gardner

  

9 komentářů:

 1. ahoj Jani, my jsme měli vybrané jméno pro holku a oznámení, že čekáme kluka, nám udělalo čáru přes rozpočet. Shodli jsme se nakonec na 3 jménech, kterými jsme postupně chlapečka zkoušeli oslovovat a tak nějak přirozeně vyplynulo to jediné mazlivé, které mu už zůstalo. Už i naši přátelé a rodina drobka v bříšku takhle oslovují a kupují mu věci. Hlavní je, že nemáme ani jeden to jméno spojené s někým, koho nemáme rádi, takže se na něj těšíme i na jeho oslovování. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den, my jsme třikrát moc chtěli Tomáška, nakonec jsou z toho tři moc šikovné holky. U té první Elišky se nám moc líbilo, že jméno Eliška je už v základním tvaru slovo lichotivé. Když se na ni zlobíte je celkem obtížné vymyslet jiné oslovení, nejčastěji je z ní pak Elena nebo Ela! U dalších dvou jsme se pak drželi typicky českých jmen ( to ještě nebyla tak populární jako jsou nyní) - Anna a Marie. Marii jsem chtěla také pro to, že se mi moc líbilo oslovení Majko, jenže pro miminko se moc nehodilo, tak jsme jí říkali Maruško a když byla ve školce a oslovila jsem ji Majko, řekla mi: "Já jsem Maluška!", bylo tedy rozhodnuto, je to tedy naše pořád malá, i když už desetiletá, Maruška.
  Moc si užívejte každé chvilky s miminkem, jsou to ty nejkrásnější dny v životě a rychle utečou.
  Jitka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jitko, děkuju za příspěvek. Eliška se před pár týdny narodila mojí kamarádce a myslím, že jméno vybrali tak trochu i ze stejných důvodů jako vy. Anna je nádherné jméno, také jsem ho měla na seznamu a fungovalo by i v zahraničí. :)

   Vymazat
 3. Ahoj Jani...ked som cakala maleho tak velmi vela pacientov sa pytalo na meno.Pre dievca to bolo jasne;ale chlapcenske sa nam skoro ziadne nepacilo.Uz sme mali ako-tak vybrane a dorazila pani a doporucila mi knihu-Meno je tvoj osud. Zvedavost mi nedala- kupila som.ju a dost ma prekvapilo;ako "charakteristika Mena"-sedela na to-ktore meno.Napr.Anna-to bolo AZ neuveritelne...i moja tchyne bola prekvapena-ked ju citala.Takze akokolvek to bude zniet divne-ale nakoniec Nam to pomohlo v rozhodovani.�� J

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, díky! Další knížka, kterou si musím přečíst. :) I když změnu už bych neudělala, ale zajímalo by mě to. Je tam něco o Benjaminovi? :)

   Vymazat
 4. Ahoj Jani, my jsme meli jasno u obou dětí, u kluka jsme okamzite věděli, že to bude Adam :-)) a uz u prvniho těhotenství jsem psala jako holčičku Elišku, kterou jsem měla "namyslenou" ještě nez jsem byla vdaná (a nebyla tak oblíbená jako dnes), prostě se mi moc libila...takze u druhého tehu jsme spis přemýšleli co napsat na kluka, kdyby se doktor spletl :-))) a opravdu je to fuška, vždyť to vybiras na celý život a máš naprostou pravdu, že při výběru jména se ti okruh jmen zuzi o jmena lidí, ktere jsi nekdy poznala a nesedli ti... :-) Vy jste vybrali jmeno krásné, uživej si Benika...pa H.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! :) Adam je jedno z mých nejoblíbenějších, také jsem ho měla na seznamu a hodil by se i do Ameriky. Jenže můj muž s ním měl trochu problém, protože Adam byl jeden kluk u nich ve škole, se kterým se neměli moc rádi a dodnes nemají. Bylo mi to hrozně líto, když mi to řekl, ale nakonec jsem ráda, že máme Beníka. Přijde mi, že se k němu to jméno moc hodí. :) O Elišce něco v komentáři výše. :)

   Vymazat
 5. Dobrý den, na Váš blog jsem se dostala, už nevím kudy, ale je to téma pro mě aktuální :).. Čekáme každou chvíli druhou holčičku a jméno máme vybrané. U první to byla prostě Ještěrka a dost nám dělalo problém, hlásit jménu už u porodu.. no, ale nakonec zůstal "výherce", na kterém jsme pracovali vylučovacím způsobem už delší dobu. Měli jsme ale dost velké síto, nebo spíše síta (krom vlastní subjektivity) :)

  - krátké jméno, zavedl už děda, sama jsem za to vděčná
  - bez složité diakritiky, ideálně rovnou mezinárodní (i když jsme oba Češi)
  - Musí znít dobře i s mužskou podobou příjmení (kamarádky se vdaly do zahraničí a IMHO jméno trochu utrpělo)
  - v češtině se nemusí vysvětlovat, jak se to píše (stačí, že vysvětlujem příjmení)
  - jako bonus svátek dál od narozenin a nějaká rozumná zdrobnělina :)

  První dcera je Lada, pro druhou jsme jiné jméno na 4 písmena nevybrali, takže bude mít na 5 písmen :)

  OdpovědětVymazat