15.06.18

REPORTÁŽ PRO MAGAZÍN MF DNES: Chicago po česku

Na konci dubna jsem s Benem vycestovala do Chicaga, abych pro MF Dnes napsala reportáž o  zdejší české škole. Přiznávám, že až při víkendovém vyučování jsem si naplno uvědomila, jak je čeština komplikovaný jazyk a taky jak se každá česká máma i táta dětí žijících ve Spojených státech musí snažit, aby si jejich potomci češtinu udrželi: dokázali číst české knížky, zpívat Uhlíře, Svěráka, aby tušili, kdo je Šemík a tak dál. 

Moje reportáž z Magazínu se na mém FB zařadila mezi nejsdílenější příspěvky vůbec. Několik z vás mi v uplynulých pár dnech napsalo, že jste ji v časopise propásli a hlásili jste se alespoň o její originální verzi ve Wordu. Proto jsem se rozhodla, že s laskavým svolením redakce MF zveřejním reportáž tady na blogu i s fotkami a v podobě, ve které vyšla v Magazínu.

K přečtení je na tomto odkazu
5 komentářů:

 1. Zajímavý článek, je obdivuhodné, s jakým nadšením to tam provozují! V Římě je také "sobotní česká škola", tak už se moc těším, až dcera doroste :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju a zdravím do Říma. Ten vám upřímně závidím. :) Jak vám jde doma čeština? A co je druhý jazyk?

   Vymazat
 2. Zajímavý článek, je obdivuhodné, s jakým nadšením to tam provozují! V Římě je také "sobotní česká škola", tak už se moc těším, až dcera doroste :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Jano, skvělá reportáž. Díky za sdílení. Mrzelo mě, že jsem si ji v magazínu nemohla koupit.
  Začala jsem se díky tomu pídit, jak je to tady u nás s českými školami. Nejbližší dvě až tři hodiny cesty. Ještě to sice řešit nemusím, ale rozhodně je zajímavé to vědět. :) Zdravím. Vendula

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vendulo, moc děkuju! Kde žijete? ... Já vím, není jich tolik, pro hodně lidí to bylo daleko i v Chicagu - když člověk jede přes celé město nebo ještě z předměstí v klasické americké dopravě, promění se to někdy opravdu v celý den. Ale než budete školu potřebovat, třeba ještě nějaké nové budou. Zdravím též! Jana

   Vymazat