17.01.18

Jak se žije v USA, když vám chybí ty správné dokumenty? - Běžte se podívat do kina.

Kdykoliv dostanu dotaz od člověka, který plánuje odstěhovat se do zahraničí a prosí mě o radu, jak to zvládnout, polije mě studený pot a s odpovědí si dávám na čas. Protože, zcela upřímně - nevím, a rozhodně se necítím jako osoba, která má mandát někomu radit.  

Nevyzkoušela jsem si tady ve Spojených státech jako tolik jiných lidí úplný start, kdy začínáte vážně do nuly – ve sdíleném bydlení a na dvou čínských polévkách za dolar padesát. Měla jsem kde složit hlavu, jídlo na stole, tři dolary na kafe, oporu ve svém muži a jistotu v tom, že kdyby to nevyšlo, můžu se vrátit a pokračovat dál v tom, co jsem dělala v Česku. Díky B. jsem přicestovala se všemi dokumenty, a tak jsem tady mohla být  svobodná: mít zdravotní pojištění, udělat si řidičák, přihlásit se do školy. Nevím, jaké to je, když je svoboda v Americe relativní: když bych musela obětovat všechno a jít třeba až za hranice zákona, abych to tady zvládla, uživila se, sehnala práci. Nevím, jaké to je vycházet ráno z bytu a nevědět, jestli se do něj večer vrátím, protože nemám v pase to správné razítko. Vlastně ani nevím, jestli o tom člověk takhle přemýšlí. 

Moje kamarádka Petra o tom ví hodně. Dokonce tolik, že o tom natočila film. Je to jedna z těch, před kterými se skoro stydím, když si na něco stěžuju. Petra je dříčka, srdečná, autentická, nikdy se nevzdávající … Žena, kterou budu vždycky obdivovat, respektovat a budu jí pomáhat, kde to půjde. 

V tuhle chvíli, kdy píšu tento post, letí do Prahy, aby tam na Festivalu krátkých filmů Praha představila svůj film Anna.

Ten bude mít v Praze dvě projekce:

19.1. od 18.00 v Kině Pilotů

a

21.1. od 15.30 ve Světozoru – Malém sále

Pokud máte čas, přijďte Petru podpořit.


Na obou projekcích se s ní můžete potkat a zeptat se na všechno, co vás zajímá o životě v USA i o natáčení v New Yorku, kde žije.6 komentářů:

 1. Bude k vidění i někde mimo tato data? Ráda bych viděla, ale zrovna budu mimo Prahu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Filmy tohoto druhu promita dost casto i ceskobudejovicke kino Kotva, jestli Vam to pomuze...

   Ja doufam, ze na nej prava koupi, nebot jen kvuli filmu fakt do Praglu letet nemuzu...

   Muzeme zkusit napsat provozovateli, aby se o ten film zajimal cilene... A nebo presvedcit pani Petru, aby nedelala drahoty a normalne film soupla na YouTube;-)!

   Vymazat
 2. Jiste ji to neco stalo, musi film vydelat. Na youtube se jednoho dne urcite objevi. ;-)

  OdpovědětVymazat
 3. Ja bych tez chtela toto dilo videt. Klidne bych i prispela urcitou castkou na naklady za stazeni. :)

  P.

  OdpovědětVymazat
 4. Take bych se rada podivala. Bylo by fajn kdyby se to dalo nekde na netu za poplatek stahnout nebo alespon shlednout ;-)

  OdpovědětVymazat
 5. Holky, jestli můžu poradit, sledujte stránku https://www.petrafilmsnyc.com, případně si ji lajkněte na FB, Petra tam dává všechny aktuality. :)

  OdpovědětVymazat