Kým jsem?
Zároveň velmi obdivuju lidi, kteří vypadají, že se od začátku jakékoliv své kariéry, umělecké obzvlášť, uměli velmi přesně vymezit, zacílit, definovat a jejich profesní trajektorie tomu odpovídá. Rozvíjejí se, posouvají, drží linii, sklízejí úspěchy, a když se řekne jejich jméno, každému poměrně jasně naskočí, kdo jsou a co od nich mají čekat. Moje díla, moje psaní, jsou oproti tomu chaos (To je ta žena, co napsala České cizinky i Tramvajáka? A co bude dál?) a někteří organizátoři besed nevědí, jak mě definovat. Jsem autofikční autorka? Jsem publicistka? Literární publicistka? Novinářka? Textařka? Dokumentaristka? Aspiruju na autorku pro děti? Nebo kam mě mají zařadit?
Když mě po úspěšných "Cizinkách" napadlo, že s Benjamínem napíšeme "Tramvajáka", chvilku jsem si říkala, jestli si knížkou pro děti nezbořím nějakou... profesní aspiraci? Jako by kniha pro děti mohla ohrozit cestu k "vážnější" literatuře. K tomu, že když mi to skromnost, pochybnosti a strachy dovolí, sním o tom psát tak kvalitně jako Mariusz Szczygieł, Paolo Giordano nebo Èdouard Louis. Kolikrát už jsem si říkala, že když už si to umím aspoň přiznat v hlavě (a teď i napsat – co se to děje?!), měla bych se zařadit. Vždyť po té jasnosti taky toužím! Ale zároveň vím, že by mě to svazovalo. Nedovolila by mi rozvíjet nápady, které mě v danou chvíli zajímají a tvořit z nich díla, která mi dělají radost. Nepasovaly by to škatulky, kterou jsem si sama vybrala. Tramvaják je toho skvělý příklad.
Když se podívám na svoje psaní, je to nejvíc jakási časová kapsle - záznam toho, kým jsem v daném okamžiku byla a jak jsem věci viděla. Že se v tom protnu s nějakými čtenáři považuju za jednu z hezkých, nevysvětlitelných záhad tohoto světa. Do prostoru, ve kterém nic netrvá věčně, jsem vnesla zfixovaný výtvor jedné části své osobnosti v určitém čase. Za rok se ta potřeba možná dávno vytratí a pustím se zase do něčeho úplné jiného, než jsem dělala dosud. Anebo právě naopak. Kdo ví?
A tak přepínám mezi různými podobami svého vlastního já, vnáším do světa další a další odrazy své právě aktuální osobnosti – teď v poslední knize momentálně coby mámy fandů dopravních prostředků - a způsobuju chaos organizátorům besed i sama sobě.
Momentálně jsem autorka, která zaznamenává lidi, příběhy a momenty - v podobě, která vždy odpovídá tomu, kým právě je. Teď ještě naučit se tu mnohovrstevnatou povahu a zájem dostatečně docenit. A nebýt z ní v rozpacích, když se mě někdo zeptá na jasnou definici. Zatím nemám.




A co takhle: autorka zatim! 3 knih, manzelka byvaleho diplomata a moravska/ceska (necham na Tobe, Jani;-) patriotka?
OdpovědětVymazatJinak zdravim z cary Luzanky - Mendlak:-)!
Krasnou nedeli vsem,
Lucie
Ale to je milé. :) Děkuju, Luci! V Lužánkách je teď u vchodu do parku výborná zmrzlina od Božské továrny - kdyby náhodou. :) Poměrně často mají i mák.
VymazatOD VÝHERCE LÁSKY NA ZKORCENÉM A ZRANĚNÉM K VÝHERCI LOTERIE 2,9 MILIARDY DOLARŮ: S manželkou jsme byli na pokraji rozvodu, protože jsem byl finančně zničený. Zkoušel jsem všechno, aby zůstala, ale odmítla s tím: „Nemáme spolu peníze ani děti, takže není důvod tu být.“ Lidé se mi posmívali a požadovali vrácení peněz. Měl jsem velké obavy a provedl jsem si průzkum na internetu. Našel jsem reference od lidí, kteří děkovali Dr. Reetheshovi za to, že jim pomohl vyhrát v loterii pomocí loterijního kouzla. Okamžitě jsem ho kontaktoval a on odpověděl. Řekl jsem mu své požadavky na loterijní kouzlo a poté, co ho provedl, mi dal šestimístné číslo. Koupil jsem si los, uhodl čísla a byl jsem ohromen, když jsem uhodl všech šest výherních čísel a vyhrál 2,9 miliardy dolarů. Nemám slov, když říkám: „Páni, Dr. Reethesh je génius!“ Na počest Reetheshe, muže, který soustavně pomáhá lidem dostat se z chudoby k bohatství. Prosím, podpořte ho ode mě vděčností přes WhatsApp: +2349012999010 nebo e-mailem: reethesh60@gmail.com
OdpovědětVymazat