26.02.16

Proč nemůžete najít lásku?

Hodně lidí kolem mě je teď hodně samo. Myslím bez partnera. Musím říct, že je mi z toho smutno a často přemýšlím o důvodech – čím to je. Minulý měsíc jsem na téma, proč je v dnešní době tak složité najít lásku, zpovídala několik svých známých. Když jsem ty rozhovory pak přepisovala, došlo mi, že ačkoliv mi to všichni tvrdí, problém zřejmě nebude v tom, že ...

..."nejsou chlapi" (tohle je asi nejčastější důvod, kterým vysvětlují samotu moje singl kamarádky) nebo se není kde seznamovat. Ukázalo se, že všichni mnou zpovídaní (ženy i muži) potkávají denně online i v reálném životě tolik lidí, že kdyby neměli jiné věci na práci, mohli by v podstatě nepřetržitě chodit na další a další rande. A možná že právě v tom je ten problém.

Sleduju teď jeden seriál, který jsem si oblíbila dokonce natolik, že některé díly jsem si pustila i dvakrát. Jmenuje se Master of None a napsal ho americký komik Aziz Ansari, mimo jiné i autor skvělé knihy Modern Romance. V jednom z dílů mě včera uhranula tahle pasáž. Je to konverzace osamělého hlavního hrdinky a jeho kamarádky, která myslím perfektně ilustruje, co se momentálně děje v životě mnoha mých svobodných kamarádů mezi třicítkou a čtyřicítkou.

Kamarádka: "Proč chceš jít na tu párty?“

Aziz coby hlavní hrdina: "Protože je to skvělý místo, kde poznat další nové lidi."

Ona: "Myslíš další holky, co si uložíš do telefonu, abyste si mohli navěky textovat nesmysly? Proč radši nepozveš někam Rachel?"

Aziz: "Hm, Rachel je fajn, ale vlastně ji tak dobře neznám. Nevím, ale asi bych měl na tu párty jít. Co když tam poznám někoho spešl? Nějakou spřízněnou duši, co mi změní život?"

Ona: "A co když je to Rachel? Možná Rachel je spešl. Ale jak to můžeš vědět, když´s s ní ještě nestrávil skoro žádný čas? … Hele, lidi se nerodí spešl, jako spřízněné duše. Stávají se jimi. Anebo taky ne. Ale když to hned zapíchneš a utečeš hledat jinam, nikdy se to nedozvíš."

5 komentářů:

 1. Dobre zamysleni Jano. Jak pravil jeden knez: "Zijeme v instantni dobe. Mame instantni jidlo, instantni vzkazy, instantni sluzby....a lide si mysli, ze mohou mit i instantni zivot, vztahy, karieru...ale takto nefunguje. Jedine cas a trpelivost, trpelivost! nam prinese vavriny!" Jasne mel pravdu. Chceme neco a chceme to hned. Nejsme ochotni na vztazich pracovat dele, obetovat se jim (ano obetovat!) a myslime si, ze nam jeden den prilitne smska, ktera nam zaruci tu "spesl" lasku. Ha ha ha. Je to vlastne takova kombinace netrpelivosti a sobeckosti. Neco chceme, ale doopravdy to vlastne nechceme, protoze je to hodne prace.
  Dalsim duvodem novodobych "single lidi" je nezavislost. Predevsim u zen. Dnes uz obe pohlavi mohou mit vse na co si vzpomenou. Zeny, ve vyspelem svete, nejsou zavisle na muzi ani financne ani spolecensky, tak nac se trapit s nejakym podradnejsim otravou? Ti "nejlepsi" jsou v tomto veku (30 - 40) prevazne zadani (zeny i muzi), takze na tom, ze neni dost partneru asi take neco bude.
  Mym vrstevnikum je mezi 40 - 50 a tady uz se trh opet zaplnuje diky rozvodum. Ovsem pozor! Ti "nejlepsi" se opet rychle zadavaji. I laska je byznis. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Dobré téma na debatu i komentář paní Katerina Dehningová skvěle napsaný
  a se vším souhlasím

  OdpovědětVymazat
 3. Andrea Valentová27. února 2016 2:35

  Osamělost byla jistou dobu i mé téma. A protože jsem dost analytický tvor, tak jsem ji zkoumala ze všech stran. Proč právě já? Zafungoval mi jeden recept, jak tuto pozici změnit. Přemýšlení o vlastní osamělosti ženy vede k často k odpovědím, že nejsou ti správní muži. My lidé máme obecně tendenci přesouvat vinu jinam. Na ostatní, na něco, na cokoliv, co je vně nás samotných. Většinou dobře víme, co chceme, aby měl ten druhý, jaký má být. Kolik z osamělých si ale položí otázku: A jaký chci být ve vztahu já? Co na mně může ten druhý milovat? Myslím si, že když my budeme pro sebe tím nejlepším člověkem, cesta k druhé spřízněné osobě je mnohem otevřenější. Zkuste starý dobrý seznam - papír a tužku, a na jednu stranu si popsat vytouženou bytost, a na druhou sebe. Uvidíte zajímavé věci a budete mít spoustu inspirace k tomu, jak status single změnit. A můžete jen získat. :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Andreo, díky za tenhle komentář. Myslím, že to je přesné a platí to nejen na vztahy: hodně očekáváme, ale jsme si vědomí toho, co nabízíme?

  OdpovědětVymazat
 5. Skvěle napsáno, myslím, že právě v tomhle je jádro pudla :-) Každý čeká od vztahu, že mu přinese něco extra, ale nikdo už neřeší to, co může vnést do vztahu on sám... Pak jsou všichni překvapení. Ale na vztahu je nutno pracovat a hlavně, začít sám u sebe!!! :-)

  OdpovědětVymazat