25.10.17

Co se mi honí hlavou: Kdy je život s dítětem úplně nejlepší?

"Osm měsíců? … Tohle je to nejlepší období! Užívejte!" řekla mi včera paní, kterou jsme s Benjamínem potkali ve výtahu v metru. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdybych podobné věty neslýchala od 8. února, kdy se Ben narodil.

Stejně jako všem okolo, také mně se zdá, že to nejlepší období je právě teď – zdálo se mi to v březnu, kdy se poprvé usmál, v dubnu, kdy chytil do ruky první hračku, v květnu, kdy se otočil na bříško, v červenci, kdy začal lézt, v tyhle dny – kdy mi doma pochoduje kolem nábytku a různými výskavými skřeky dává najevo nadšení, že se mu podařilo dojít na konec stolu. Vlastně! Zdálo se mi to dneska ráno – když dospával u mě v posteli a usmíval se ze sna.


Možná proto mi teď tak často vyvstávají na mysli otázky: Jak dlouho ještě budeme žít tohle nejlepší období? Kdy se to stane, že se nejlepší období zlomí a nastane období, řekněme stereotypně normální? (Které už nebudu mít potřebu každou chvilku někam zaznamenat.) A stane se to vůbec někdy? Nebo budu za nejlepší období považovat i všechno poté, co miminko ztratí svou nevinnost, něžnost, začne být ufňukané, dělat mi naschvály, vezme si do ruky iPad, načapám ho s cigaretou, dá mi najevo, že jsem neskonale trapná matka … ?

... 

4 komentáře:

 1. 20m a stále je to lepší a lepší. I když se občas vzteká, moji trpělivost trénuje donekonečna a tak různě, pořád je s ní hrozná sranda a člověk by ji samou láskou sežral. Takže ještě aspoň rok to máte jistý :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Paráda, tak to se moc těším. :) Teď před pár minutama usnul a už se mi stýská. Plánovala jsem dodělat nějakou práci a místo toho se dívám na videa a fotky. :))

   Vymazat
 2. Pěkně napsáno..A troufnete si třeba i na sourozence pro Beníka? Já mám červnového chlapečka a i když je úžasný a samou láskou bych ho snědla, tak nevím nevím, zda budu mít koule na dalšího prcka..Mateřství je krásné, ale náročné, o tom žádná..Pohodové dny přeji a zdravím z podzimní Prahy

  OdpovědětVymazat
 3. Skončí to, až začne pravidelně chodit do kolektivu (školky nebo školy), kde TI to roztomilé, slušně vychované neviňátko ostatní děti totálně zkazí :-DD

  OdpovědětVymazat