30.05.18

DOMA! Jak si zpříjemnit návrat z dovolené?

Jedna z nevýhod manželství s cizincem, co má všeho všudy něco málo přes dva týdny volna v roce a rodinu rozprostřenou mezi celé Spojené státy je, že nikdy nemáte dovolenou. Do teď jsme je s B. vždycky vyčerpali na návštěvu jedněch či druhých rodičů, případně jiných příbuzných. A tak jsme se tentokrát rozhodli to změnit, splnit si sliby z dávno uplynulých narozenin, výročí, několika Vánoc, promoce a v polovině května jsme odjeli na Havaj, což byl můj veliký sen. 

Slyšela jsem o Havaji už tolik, že bylo těžké nepropadnout velkým očekáváním  - až jsem se jich přiznám se trochu zalekla. Což když se mi tam nebude líbit?

Zbytečně. Navštívili jsme dva havajské ostrovy, a přestože na jednom zrovna soptila sopka a museli jsme překopat skoro všechny naše plány, a na druhém jsem po příletu dostala tu nejhorší střevní chřipku, prožila jsem kouzelnou dovolenou. Podařilo se nám myslím přesně to, co jsme od ní očekávali: víc poznat i jiné části Spojených států než východní pobřeží, hodně spát, dobře jíst a odvážit se jíst i něco jiného než co už známe, plavat v Pacifiku, být spolu, relaxovat, chodit nalehko, nedělat nic - bez výčitek, že bychom něco dělat měli a vytvářet vzpomínky, kterým se budeme smát ještě hromadu let. Možná jediné, co by naši dovolenou ještě o kousek vylepšilo, kdybychom s sebou mohli vzít moji mamku, aby nám večer pohlídala Benjamína a my mohli do hotelového wellnesu a vířivky oba zároveň, ne na střídačku. A taky možná – kdybychom mohli zůstat ještě aspoň týden navíc. 

Což si říkám vždycky a jistě bych si to říkala i kdybychom na Havaji strávili měsíc. 

Včera jsem podovolenkovému sentimentu propadla úplně (proč jsme tam nezůstali ještě aspoň do neděle? :)) a vzpomínala, že návraty z cest a dovolených pro mě byly těžké vždycky. Místo abych se vracela svěží a optimistická, přijížděla jsem podrážděná (déšť, chlad, sníh, ošklivá průčelí činžáků, schránka plná účtů) a padal na mě smutek. Vzpomínám si, že určitou dobu po návratu jsem nedokázala nic dělat, dívala jsem se na prázdnou stránku v počítači, klávesnici a neviděla písmenka. Zůstávala jsem v posteli a zírala do stropu, přemýšlela jsem, co dál …

Podovolenkovou nostalgií sice trpím pořád, ale aspoň jsem se za uplynulých pár let naučila několik tipů, které mohou vnést do návratu aspoň trochu radosti a lehkosti.

Takže:

 1. Než odjedeme, měním ručníky a převlékám povlečení. Je jednodušší přijet zpátky domů, obalit se po sprše do měkkého a lehnout si do voňavého.
 2. Uklízím. I kdyby to mělo být o půlnoci, uklízím lednici, aby se v ní nic nezkazilo, drhnu kuchyň, vysávám, vynáším koše, zkrátka dělám všechen základní úklid, abych přijela do čistého a nenechala si zkazit náladu pohledem na upatlanou linku nebo hnijící rajče.
 3. Těsně před odjezdem taky kupuju do spižírny něco rychlého, ale dobrého k jídlu, co mám fakt ráda a na co se už na konci dovolené vždycky těším(Tady v USA je to mák, protože miluju nudle s mákem. B. je rád nemá, takže tomu kupuju organické chilli, co je sice polotovar a v plechovce, ale není vůbec špatné.)
 4. Kupuju dobré víno. (Co se hodí k nudlím s mákem a chilli.)
 5. Dávám si na jídelní stůl nebo na noční stolek něco, co mi udělá radost. Většinou knížku, kterou chci číst, a na dovolené jsem na ni samozřejmě úplně zapomněla. 

6 komentářů:

 1. Ve Státech se dá sehnat mák?! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, ale většinou jen jako koření - v malých skleničkách a je šíleně drahej ve srovnání s Českem. Nebo pak ve větších supermarketech alá Wegmans (tam ho kupuju já), tam mají větší pytlíky za rozumnější cenu - i když jak kdy, už jsem ho tam několikrát nenašla. :)

   Vymazat
 2. Tak trefný článek (včetně toho "používání dovolené na rodinu"). Tak snad jedině přesvědčit je, abychom jeli někam na dovolenou společně (ale třeba s prarodiči si to moc nedokážu představit, mají spíš rádi svůj klid...)

  OdpovědětVymazat
 3. Tak trefný článek (včetně toho "používání dovolené na rodinu"). Tak snad jedině přesvědčit je, abychom jeli někam na dovolenou společně (ale třeba s prarodiči si to moc nedokážu představit, mají spíš rádi svůj klid...)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju. :) A ať někam brzo vyrazíte, já jsem si to moc užila - konečně! :) Úplně jsem zapomněla, jak krásný je plavat v oceánu - třeba. A nemuset vařit. :))

   Vymazat
 4. achjo ta 10-denni americka dovolena! Poprve po 6 letech jsme jeli do CR a stravili jsme asi tyden u manzelovo rodiny a u me cele 2 dny :( Jsem rada ze jste si dovcu uzili I pres to stridani ve virivce. To je proste udel maminky co ma babicky moc daleko, neni to lehke. A dik moc za tipy, asi se zamerim abych tohle taky stihla pred odjezdem, I kdyz moc tomu neverim, vetsinou nestiham ani balit :)

  OdpovědětVymazat