22.08.18

Školní výbava v USA: neprůstřelný batoh

Já vím. Tohle téma nepatří na blog o radosti. Posledních pár dnů jsem ho ale tak plná, že vám ho potřebuju vylíčit. A taky toužím slyšet názory ostatních. 

Minulé pondělí jsem si v kavárně, kam chodím psát, vzala do ruky noviny USA Today. Na první stránce byl tento článek pojednávající o neprůstřelných štítech do školních batohů a neprůstřelných školních taškách – údajně jedné z nejprodávanějších potřeb před začátkem letošního školního roku.


Stačilo mi přečíst prvních pár řádků a zase mi po těle naběhla husí kůže a v hlavě se ozvala spousta pochybností o zemi, ve které žiju. A do které se po dvou nebo třech letech v Turecku s velkou pravděpodobností budeme vracet. To budou Benjamínovi čtyři, možná pět let a s B. budeme muset přemýšlet o tom, kam bude chodit do školy. Vím, že je to předčasné, ale nějak si nedovedu představit, že kromě knížek, sešitů, tužek, gum, pravítek a krabičky na svačinu vybavuju svého prvňáka taky neprůstřelným batohem a sjíždím na Amazonu recenze o tom, jestli je lepší štít (cca 99 dolarů) nebo batoh (cca 189 dolarů) a jaká značka, aby zastavil i zbraň AR – 15. Nebo se nutnost mít alespoň základní přehled o střelných zbraních pojí s americkým rodičovstvím stejně samozřejmě jako péče a láska? 

!!!!????

Abych řekla pravdu, vlastně nevím, co je mi nepříjemnější. Je to fakt, že něco takového vůbec existuje a prodává se? Nebo spíš to, jak lidé v médiích a rodiče kolem mě o této součásti školní výbavy mluví, když používají věty typu: 

"Je to dobrá věc. I moje dítě má přece právo na něco, čím se může chránit." 
"Není to zázrak, který zastaví každého střelce a každou zbraň, ale aspoň jim pomůže získat čas, než dorazí policie."
"Je to to nejmenší, co můžu udělat pro své dítě."
"Pro mě je cena zanedbatelná. Rozhodně budu mít o chlup větší klid."
"Není to jen o ochraně, ale taky o pocitu, že se nemusíme tolik bát. Já ani moje děti." 
Takové věty jsou mi nepříjemné. Když je slyším nebo čtu, zůstává ve mně pocit, že vybavit své dítě neprůstřelným štítem nebo školním batohem je přirozené a běžné – podobně jako připravit mu svačinu. Stejné emoce ve mně víří, když na poslední nedělní grilovačce před začátkem školního roku slyším zapálené diskuze o podobě tzv. school safety drills, kdy se děti od prvňáčků učí, jak se chovat a kam utíkat, když do školy dorazí útočník. Taky do nich budu za pár let horlivě přispívat názorem, která škola je má zmáknutější a kde tedy můj syn bude mít větší jistotu, že se zachrání - kdyby něco? A před českými přáteli se tvářit, že podobná debata je přece úplně normální? 

I když se uklidňuju, že tahle doba je u nás doma ještě daleko, protože Ben je stále ještě mimino, zároveň na to nedokážu přestat myslet – jestli na takový život za mořem mám. Schopnost popřít své české já. Odvahu. Chuť?  


Foto: The Telegraph

4 komentáře:

 1. Kdyby radši lidé řešili to, jak té střelbě zabránit, ne který batoh je lepší... :-(

  OdpovědětVymazat
 2. Zbrojni prumysl a jeho lobby zde v USA ma stale vetsi hodnotu nez zivoty skolaku...a paradoxne se to tu resi tim, ze umoznuji vydelat dalsimu nesmyslnymu businessu jako je prodej tech batohu. Je to velmi smutna realita a sama nevim, jak se k tomu za par let budu sama stavet. ��

  OdpovědětVymazat
 3. Nedavno kancelar naseho pediatra sdilela na sve FB strance tento clanek, nad kterym jsem take dlouho musela premyslet: je eticke se ptat na zbrane v domacnosti a nebo nehledet na etiku a je lepsi byt proste jista, ze u "znamejch" bude dite v bezpeci? Take se preci neptame, jake drogy nebo prasky v rodine uzivaji a jestli je maji bezpecne ulozene...? Byla jsem trosku na vazkach, ale vzhledem ke statistice, ktera je v clanku obsazena si myslim, ze zbrane a diskuze okolo nich bude zde v USA nejspis realita vsedniho dne.

  Potomac Pediatrics
  21. červen ·
  In America, one out of three homes with children has a gun, and nearly 1.7 million children live in a home with a loaded, unlocked gun. Every year thousands of kids are killed and injured as a result.
  The ASK (Asking Saves Kids) Campaign promotes a simple idea with the potential to help keep kids safe. It encourages parents to ASK if there is an unlocked gun in the homes where their children play.
  Parents ask all sorts of questions before their children visit other homes. They ask about pets in the house, discuss allergies and Internet access, and ask questions about supervision. ASK encourages parents to add one more question to this conversation: “Is there an unlocked gun in your house?” It’s a simple question, but it has the power to save a child’s life.
  Every parent cares about the safety of their children. ASK allows parents to play an active role in keeping kids safe. Any parent can make a difference by ASKing and encouraging others to do the same.
  The ASK Campaign was created in collaboration with the American Academy of Pediatrics who has promoted the ASK message to its 62,000 members across the country. The ASK Campaign has successfully inspired an estimated 19 million households to ask if there are guns where their children play. Join these parents and pledge to ASK this life-saving question at www.askingsaveskids.org/pledge. You can also learn about more ways to get involved in ASK, and how you can spread the ASK message in your community.

  OdpovědětVymazat
 4. Mila Jano, tak jen uz z toho pomysleni mi jde mraz po zadech. S tim bych urcite mela velky problem a vubec se do toho nedokazu vzit a nevim ani,jak bych to snasela, kdybych mela sve dite poslat s takovym "obrannym stitem" do skoly.
  Dagmar

  OdpovědětVymazat