13.12.18

Zdobení stromečku: Kdy je "ten správný čas"?

Snad aby zmírnil naši melancholii před odjezdem do muslimské země jedenáct dnů před Vánocemi a natěšil nás na naše vlastní svátky, zavolal mi včera B. od napůl ozdobeného stromečku. Čeká na nás v obýváku u okna, na místě, kde dosud nebylo vůbec nic, jen prázdné místo.

Den předtím jsem se B. po telefonu ptala, jak to vlastně uděláme se stromkem a kam ho zajdeme koupit, když v Ankaře nejspíš žádný neseženeme. Chtěla jsem vědět, že nebudeme bez něj a chtěla jsem ho mít doma – pro svůj klid a taky proto, abych s vědomím, že na nás čeká, měla navzdory odjezdu do země bez Vánoc aspoň trochu předvánoční náladu. Nakonec to dopadlo jako obvykle, tedy že stačila zmínka a B. ihned přikročil k činu. A protože klasický stromeček nemohl nikde najít, rozhodl se koupit v Ikea umělý a rovnou ho odekorovat barevnými žárovkami. S tím, že baňky, slámové ozdoby a moje oblíbené červené mašle na něj - nebo aspoň tak mi to říkal - dáme společně ihned po příjezdu. Z čehož jsem jako každoročně trochu v rozpacích, protože mám pocit, že deset dní před Vánocemi ještě není ta správná doba. 

Zdobení stromečku "v ten správný čas" je zajímavý kulturní rozdíl, kvůli kterému se každoročně trochu přeme. U nás na jižní Moravě se vždycky zdobil až 23. nebo 24. prosince. Ve Spojených státech ale spousta lidí, včetně některých členů mé rodiny, zdobí vánoční stromeček už na Den díkůvzdání – čtvrtý čtvrtek v listopadu, případně pár dní poté. Vůbec Američané jsou, co se vánočních dekorací týká, hodně v předstihu. Domy jsou ověšené svítícími žárovkami a na zahradách se dmou nafukovací figury Santa Clausů, sobích spřežení a sněhuláků na samospínače už od poloviny listopadu. Nevím, jestli je to tradice, většina lidí spíš říká, že si během svátků stromeček a zimní dekorace dostatečně neužijí. V tom mají pravdu. Americké Vánoce totiž trvají pouze jeden den – 25. prosince, ostatní dny jsou pracovní. Navíc hned 26. se balí vánoční dekorace v obchodech a vybaluje se Valentýn. Nejspíš proto se s tím lidé včetně B. vyrovnávají tak, že si nazdobí stromeček už dlouho před svátky. 

Já to mám se stromečkem právě naopak. Jeho zdobení je pro mě vyvrcholením dlouho očekávaného okamžiku, kterému předcházely týdny těšení, stresu, příprav, popíjení svařáku a zapalování svíček na adventním věnci. Když mi světýlka blikají v obývacím pokoji už kolem Mikuláše, kdy teprve měknou perníčky, hnětu těsta na linecké, doobjednávám dárky a mám kupu různých uzávěrek, připadám si jaksi nepatřičně. 

A právě proto si chvíle s ozdobeným stromkem ráda prodlužuju. Zatímco B. kolem něj už ve dnech mezi svátky prochází prakticky bez povšimnutí a ptá se, když ho budeme sklízet, já si ho užívám. Rozsvěcuju si ho k televizním pohádkám, večer, když všichni spí, si u něj čtu, a přenáším si k němu počítač, abych u něj mohla psát. 

A mám radost, když ho dokážu ubránit, aby zdobil náš obývák aspoň do půlky ledna. Vždycky mám pocit, že se mi díky němu lépe daří překlenou melancholické období konce roku a aspoň pár šedivých a studených lednových dnů.  


A jak to se zdobením stromečku máte vy? 

5 komentářů:

 1. Ahoj Jano, již 14 let žiju v Americe a urputně jsem bránila naše české vánoční zvyky včetně zdobení stromečku až 24. prosince roky udržet. Nicméně od té doby, co si náš 5ti letý prcek začal užívat vánoční atmosféry a je ze všeho co se týče Vánoc strašně nadšenej, začali jsme zdobit stromeček dříve a dříve. Letos už jsme ho koupili den po Díkůvzdání a náš kluk ho téměř celý nazdobil úplně sám. Každý ráno ho zapíná a návštěvám se chlubí, jak ho sám ozdobil:) Já u stromku často stojím a nasávám jeho úžasnou vůni. Až mě občas přepadne myšlenka, jestli tady v tý Americe snad není ještě něčím umělým navoněnej :o Z mého dětství si nepamatuju, že by náš živě stromek tááák voněl. Stejně tak jsem se snažila dodržovat štědrovečerní večeři a dávání si dárků 24.12. Letos jsme se ale s manželem dohodli, že k nám přijde 25.12. Santa. Minulý rok nás kluk málem chytil, jak nosíme po večeři dárky pod stromeček! Téměř nadlidský výkon nanosit dárky bez povšimnutí vzhledem k tomu, že máme obývák, kde je stromeček, spojenej s kuchyní a dětský pokojíček “na cestě” do kuchyně/obýváku. Takže pomalu, ale jistě se se k nám vkrádají americké vánoční zvyky a tradice.

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. 23. večer postavit a zavěsit světýlka, (a občas 24. ráno jet hystericky do Bauhausu koupit nová, protože ta z loňska nejak nesvítí), 24. ráno pustit v televizi pohádky, jíst cukroví a zdobit. Loni poprvé jsem zdobila sama, mldší synek měl ráno přijet dostát své dětské povinnosti, ale zaspal, starší se válel u moře:))Letos mají nástup oba! Mávám a krásné Vánoce, Jano:)

  OdpovědětVymazat
 5. Ja se uz ted desne bojim prvnich Vanoc v US...Na druhou stranu ne, nemuzem se porad bat. A ceske Vanoce mame v sobe. I kdyz bude svitit jediny svetylko, tak bude nase, a uz ted zapaluju svicku pro nas expatky

  OdpovědětVymazat