24.10.14

Okamžik radosti: Vidět z letadla jiné letadlo

Myslela jsem, že už jsem z toho venku, ale tento týden se ukázalo, že bohužel nikoliv: zase se bojím létat. Jak mi vysvětlili psychologové loni na kurzu proti strachu z létání, obecně velkou vinu na strachu má fakt, že ...

... nelétáme tak často, abychom si na to zvykli (to je pravda, letěla jsem po dlouhých osmi měsících) a také že kontrolu nad svým životem v dané chvíli musíme svěřit lidem, které vlastně vůbec neznáme a které navíc ani nevidíme. U mě velkou roli hraje také to, že létání nerozumím, a že když letím, pokaždé když se odlepíme od země, připadá mi, že je ve vzduchu právě a jenom to letadlo, v němž sedím já. A že tudíž že když se něco stane, stane se … mně. Vím, že to zní hloupě a neumím si to nijak vysvětlit, ale tohle je prostě můj pocit.

Když kolem sebe nevidím ostatní, jako bych zapomněla, že existují. Jaká je pak moje radost, když se odvážím vyhlédnout z okýnka a tam vidím další stroj a za ním dlouhou bílou čáru. „Panebože, díky, nejsem v tom sama,“ říkám si. Okamžitě se mi udělá trochu líp, přestanu se křečovitě držet opěradla sedačky, povolím zařezaný bezpečnostní pás … A dám si i něco k jídlu.

I když pro jiné je pohled na letadlo pohybující se v blízkosti toho, v němž právě sedí, spíš frustrující, protože je okamžitě napadne myšlenka na srážku, mně dělá radost, protože mě zvláštním způsobem uklidňuje. Nejspíš z toho důvodu, že tuším, že v tom druhém stroji právě teď sedí někdo, kdo se cítí podobně jako já.

Nejste to náhodou zrovna vy?

Ahoj tam!

1 komentář:

  1. Diky za tento clanek-nejsem v tom sama!Ja jsem ta ,ktera dala toto tema na FB stranku pro cesky a slovenky a I Vy jste se mi tam vyjadrila.
    Porad jsem si jeste nezakoupila letenku a muj "termin " by mel byt konec srpna....koukam na letenky a ...nic ,nejsem schopna udelat ten dalsi krok-a proc?Jak si zakoupim letenku pro me a me decka- pochmurme myslenky me neminou a potahne se to semnou az do odletu...
    Precetla jsem si I dalsi clanky a moc pravdive !! Dobre se to cte!Nadia

    OdpovědětVymazat